1. W terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły, najpóźniej o godzinie 8.45 uczniowie zbierają się przed salą egzaminacyjną.
2. Do sali uczniowie wchodzą na polecenie przewodniczącego zespołu nadzorującego pojedynczo, według kolejności na liście, losują numer stolika i zajmują miejsce przy stoliku, którego numer wylosowali. Przy wejściu każdy uczeń otrzymuje kartki z numerem PESEL i trzyznakowym kodem ucznia oraz naklejki z kodem.
3. Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania, tj. pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmywalnych/ścieralnych) oraz – w przypadku egzaminu z zakresu matematyki –linijkę. Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników (nie dotyczy uczniów z Ukrainy na egzaminie z języka polskiego). Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Zdający może również wnieść do sali małą butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem, butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby przypadkowo nie zalać materiałów egzaminacyjnych.
4. Przewodniczący zespołu nadzorującego w obecności przedstawiciela zdających odbiera pakiety z materiałami egzaminacyjnymi i przenosi je do sali egzaminacyjnej.
5. Egzamin rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9.00.
6. Po otrzymaniu właściwego arkusza na polecenie przewodniczącego zespołu nadzorującego uczniowie:
a) zapoznają się z instrukcją wydrukowaną na pierwszej stronie arkusza egzaminacyjnego,
b) sprawdzają, czy materiały egzaminacyjne są kompletne,
c) sprawdzają, czy arkusz egzaminacyjny ma wszystkie kolejne strony, czy są one wyraźnie wydrukowane,
d) sprawdzają poprawność numeru PESEL na naklejce przygotowanej przez OKE, zapisują swój trzyznakowy kod, numer PESEL oraz umieszczają naklejki przygotowane przez OKE w wyznaczonych miejscach.
7. Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań liczy się od momentu zapisania na tablicy godziny rozpoczęcia pracy i wynosi odpowiednio:
a) w przypadku arkusza z języka polskiego – 120 minut, w przypadku uczniów, dla których czas może być przedłużony – nie więcej niż 180 minut (dla uczniów z Ukrainy – 210 minut);
b) w przypadku arkusza z matematyki – 100 minut, w przypadku uczniów, dla których czas może być przedłużony – nie więcej niż 150 minut;
c) w przypadku arkusza z języka obcego nowożytnego – 90 minut, w przypadku uczniów, dla których czas może być przedłużony – nie więcej niż 135 minut.
8. Uczeń rozwiązuje zadania, zaznacza lub zapisuje odpowiedzi w wyznaczonych miejscach wyłącznie długopisem lub piórem z czarnym tuszem/atramentem (rysunki należy wykonać także długopisem).
9. Zdający zaznacza odpowiedzi do zadań zamkniętych na karcie odpowiedzi.
10. W czasie pracy z arkuszem egzaminacyjnym uczeń pracuje samodzielnie i nie zakłóca przebiegu egzaminu, a w szczególności:
a) nie opuszcza sali egzaminacyjnej,
b) nie opuszcza wylosowanego w sali miejsca,
c) w żadnej formie nie porozumiewa się z innymi zdającymi,
d) nie wypowiada uwag i komentarzy,
e) nie zadaje żadnych pytań dotyczących zadań egzaminacyjnych.
11. W przypadku:
a) stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez ucznia,
b) wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo niedozwolonych materiałów lub przyborów pomocniczych,
c) zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom,
przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu uczniowi egzamin z danego przedmiotu i nakazuje opuszczenie sali egzaminacyjnej, co odnotowuje w protokole przeprowadzenia egzaminu.
12. Uczeń, który ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to przewodniczącemu zespołu nadzorującego przez podniesienie ręki, zamyka swój arkusz egzaminacyjny i odkłada go na brzeg ławki. Przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego sprawdza poprawność kodowania, czy uczeń zaznaczył odpowiedzi na karcie odpowiedzi, jeżeli miał taki obowiązek, i odbiera arkusz. Po otrzymaniu pozwolenia uczeń opuszcza salę, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.
13. Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań uczniowie, którzy przenoszą rozwiązania na kartę odpowiedzi, mają 5 dodatkowych minut, żeby sprawdzić poprawność wykonania tej czynności. Ten czas nie może być wykorzystany na rozwiązywanie zadań, a wyłącznie na weryfikację poprawności przeniesienia rozwiązań na kartę odpowiedzi. Po upływie 5 minut zdający kończą pracę z arkuszem egzaminacyjnym i stosują się do poleceń przewodniczącego zespołu nadzorującego. Zdający, którzy nie zdążyli przenieść odpowiedzi na kartę odpowiedzi, zgłaszają ten fakt nauczycielowi.
14. Jeżeli uczeń uzna, że w trakcie egzaminu zostały naruszone przepisy dotyczące jego przeprowadzania, on lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą w terminie 2 dni od daty odpowiedniej części egzaminu zgłosić pisemne zastrzeżenia do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej.
15. Dyrektor właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej rozpatruje zastrzeżenia w terminie 7 dni od daty ich otrzymania.
16. Stwierdzenie podczas sprawdzania prac egzaminacyjnych niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia skutkuje unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu. Uczeń, któremu unieważniono egzamin z danego przedmiotu w terminie głównym, przystępuje ponownie do egzaminu z tego przedmiotu w terminie dodatkowym ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
17. Jeżeli unieważnienie nastąpiło w przypadku egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, przeprowadzanego w terminie dodatkowym, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej ustala wynik egzaminu z tego przedmiotu jako „0%”.
18. W sytuacjach, o których mowa w pkt 16.–18., dyrektor komisji okręgowej przekazuje dyrektorowi szkoły oraz, za jego pośrednictwem rodzicom (prawnym opiekunom) ucznia, pisemną informację o przyczynach unieważnienia egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu.
19. Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu.