W dniach od 13 do 15 maja 2025 r. dziewięcioro uczniów naszej szkoły pisało egzamin ósmoklasisty. Pierwszego dnia przez 150 minut zmagali się z zadaniami z języka polskiego, drugiego dnia przez 125 minut na egzaminie królowała matematyka, trzeciego dnia egzaminu przez 110 minut uczniowie musieli wykazać się znajomością języka angielskiego. Mamy nadzieję, że 4 lipca, po ogłoszeniu wyników egzaminu, na twarzach ósmoklasistów zagości uśmiech i dostaną się do wymarzonych szkół średnich.
Aktualności
Zajęcia profilaktyczne z aspirant Natalią Brzozowską z Komendy Powiatowej w Lesku
14.05.2025Dnia 5 maja 2025 r. do naszej szkoły przyjechała pani Natalia Brzozowska, by porozmawiać z uczniami klas I - III. Podczas miłego spotkania zostały poruszone tematy takie, jak: bezpieczne poruszanie się po drodze, reagowanie w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa swojego i innych, przypomniane zostały numery alarmowe. Dowiedzieliśmy się również, że bez karty rowerowej nie można samodzielnie poruszać się po drodze publicznej. Nauczyliśmy się, w jaki sposób zawiadomić telefonicznie służby, gdy potrzebujemy pomocy. Porozmawialiśmy również o tym, jak należy zachowywać się w szkole. Pani Brzozowska przypomniała, że nie możemy nikogo bić, wyśmiewać, popychać, wyzywać, odrzucać, a gdyby niestety doszło do takiej sytuacji, gdzie należy się zgłosić po pomoc (do wychowawcy, rodzica, nauczyciela dyżurującego, dyrektora, pedagoga). Poruszyliśmy również kwestię bezpieczeństwa w internecie. Wiemy, że w internecie, tak jak i w życiu realnym, obowiązują zasady, których należy przestrzegać. Tam również nie możemy nikogo obrażać, poniżać. Musimy pamiętać również o tym, że nie mamy pewności, kto jest po drugiej stronie monitora. Pod koniec spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć wyposażenie policjanta oraz dostali pamiątkowe odblaski. Dziękujemy za spotkanie!
9
Udział w obchodach gminnych rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Lesku
03.05.2025Choć dwa pierwsze dni maja były niezwykle piękne i słoneczne, 3 maja 2025 r. w Średniej Wsi rozpoczął się obfitą ulewą, zatem myśl o udziale w gminnych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie napawała zbytnim optymizmem. Jednak do południa wiatr rozpędził wszystkie chmury i nad Leskiem na bezchmurnym niebie pojawiło się przepiękne słońce.
W barwnym pochodzie, jaki wyruszył spod kościoła parafialnego w Lesku, wśród wielu delegacji szkół i instytucji z naszej gminy i powiatu, pojawili się też uczniowie klasy V z naszej szkoły: Karolina Domaradzka, Natalia Wasylewicz, Ola Zacharska i Jakub Roś pod opieką swojego wychowawcy pana Wiesława Wandycza, przewodniczącej Rady Rodziców pani Eweliny Masłyk oraz Pana Dyrektora.
Pochód dotarł najpierw pod miejski ratusz, gdzie po wysłuchaniu przemówień Pana Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta, kwiaty zostały złożone pod Kamieniem Legionistów. Następnie orkiestra dęta poprowadziła wszystkich na planty, gdzie złożono kwiaty także pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Była to bardzo podniosła i ciekawa uroczystość, która na długo zostanie w naszej pamięci.
Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
03.05.2025W środę 30 kwietnia 2025 r., po trzeciej lekcji, wszyscy uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej na uroczystej akademii poświęconej 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na początku Pan Dyrektor wygłosił przemówienie przypominające, co wprowadzała konstytucja uchwalona w 1791 r. oraz podkreślił, jak ważna jest zgoda i jedność w naszym narodzie mimo różnic w poglądach politycznych. Po nim z krótkim przemówieniem wystąpiła Izabela Materna, pełniąca funkcję zastępcy przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Następnie, na tle pięknych dekoracji opracowanych przez panią Dorotę Piechnik, wystąpili z programem artystycznym uczniowie klas V, VI i VIII przygotowani przez pana Janusza Żaczka.
Młodzi artyści pięknie recytowali wiersze, inscenizowali scenki historyczne oraz czarowali widzów wzruszającymi piosenkami patriotycznymi: tymi znanymi, jak i całkiem nowymi.
Na koniec Pan Dyrektor udzielił pochwał uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły podczas konkursu wiedzy pożarniczej, wręczył nagrody laureatom szkolnego konkursu "Mistrz tabliczki mnożenia" oraz zaprosił wszystkich do udziału w gminnych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Lesku.
8
Szkolny konkurs "Mistrz tabliczki mnożenia"
03.05.2025W marcu 2025 r. w Szkole Podstawowej w Średniej Wsi odbył się szkolny konkurs "Mistrz tabliczki mnożenia". W pierwszym etapie uczestniczyli wszyscy uczniowie od IV do VIII klasy. Zadaniem uczestników było udzielenie poprawnej odpowiedzi na 40 zadań. Działania dotyczyły mnożenia i dzielenia pamięciowego w zakresie 100. Uczniowie na rozwiązanie zadań mieli tylko 3 minuty. Etap ten wyłonił przedstawicieli klas do udziału w drugim etapie. Tym razem zadania konkursowe dotyczyły umiejętności wykonywania rachunków pamięciowych i zastosowania tabliczki mnożenia i dzielenia w zadaniach. Na udzielenie poprawnej odpowiedzi uczestnicy mieli 10 minut. Zwycięzcami konkursu zostały uczennice:
- I miejsce i Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia - Julita Giefert (klasa VI),
- II miejsce - Emilia Fedor (klasa VIII),
- III miejsce - Amelia Kucharyk (klasa VIII).
Wszyscy uczniowie, którzy zakwalifikowali się do udziału w drugim etapie, zostali nagrodzeni dyplomami, a zwycięzcy dodatkowo otrzymali łamigłówki logiczne. Ponadto wszyscy nagrodzeni dostali przepyszną czekoladę.
Pokazy z fizyki i chemii
28.04.2025W czwartek 24 kwietnia 2025 r. odwiedził naszą szkołę animator z grupy "Zaelektryzowani". Podczas 45-minutowego pokazu fizyczno-chemicznego zaprezentował wiele ciekawych doświadczeń z helem, azotem i butanem. Uczniowie bezpośrednio na sobie mogli sprawdzić działanie helu, który zmieniał wysokość ich głosu podczas próby mówienia, doświadczyć płomieni na ręce, mieć bliski kontakt z ciekłym azotem, a na koniec być świadkiem wystrzałowego eksperymentu. Przedstawiona prezentacja bardzo uczniom się spodobała, aktywnie brali w niej udział. Prowadzący w bardzo ciekawy sposób połączył naukę z zabawą i przez to przybliżył dzieciom wiadomości z chemii i fizyki.
9
Pierwszy dzień wiosny
02.04.2025W pierwszym dniu wiosny, 21 marca 2025 r., uczniowie klas I - III naszej szkoły zaprezentowali wyjątkową inscenizację, w której pożegnali zimę i radośnie przywitali nadchodzącą wiosnę. Przedstawienie pełne było wesołych piosenek i wierszyków, które symbolizowały zmianę pór roku. Dzieci z zaangażowaniem odegrały swoje role, oddając atmosferę wiosennego przebudzenia. Wspólnie z widownią pożegnaliśmy zimę, a w jej miejsce przywitaliśmy radosną, pełną życia wiosnę. To wydarzenie było pełne magii, radości i nadziei na nadchodzące cieplejsze dni. Dziękujemy naszym Paniom za przygotowanie dzieci, a uczniom za ich kreatywność i zaangażowanie, które sprawiły, że ta inscenizacja była niezapomnianym przeżyciem.
W pierwszym dniu wiosny w naszej szkole odbył się także Dzień Samorządności. Tego dnia lekcje przybrały nietypową formę - zajęcia prowadzili uczniowie z Samorządu Uczniowskiego! Była to doskonała okazja, aby spróbować swoich sił w roli nauczyciela i spojrzeć na edukację z innej perspektywy. Uczniowie z zaangażowaniem dzielili się wiedzą, a atmosfera w klasach była pełna pozytywnej energii.
Dzień Samorządności to nie tylko świetna zabawa, ale także cenna lekcja odpowiedzialności i współpracy. Uczniowie, którzy prowadzili lekcje, to: Amelia Kucharyk - język polski w kl. IV i język polski w kl. V, Maja Roś - matematyka w kl. V i język angielski kl. VII, Emilia Fedor - matematyka w kl. IV, Kuba Misieczko - historia w kl. VI, Kinga Materna - język polski w kl. VII. Ponadto zorganizowano turniej wiedzy "Jeden z osiemnastu", bowiem tylu uczniów wzięło w nim udział. Rywalizacja była ogromna, uczniowie klas młodszych (IV - VI) nie ustępowali "starszakom" (VII - VIII). W końcu wyłoniono zwycięzców. Miejsce I zdobyła Amelia Kucharyk (kl. VIII), miejsce II - Lena Maciak (kl. V), a miejsce III - Maja Roś (kl. VIII). W konkursie wiedzy wyróżnili się także inni uczniowie, m.in. Julita Giefert (kl. VI), Weronika Svystun (kl. IV) i Kinga Materna (kl. VIII). Zwycięzcy, a także wszyscy biorący udział w konkursie, otrzymali nagrody.
15
Postępowanie w sytuacjach konfliktowych, powodowanych przez dzikie zwierzęta chronione
28.03.2025Postępowanie w sytuacjach konfliktowych, powodowanych przez dzikie zwierzęta chronione
Wszelkie przypadki pojawienia się niedźwiedzi i innych dużych zwierząt chronionych na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, powinny być niezwłocznie zgłaszane bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który powinien podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania lub do najbliższego komisariatu policji, lub do straży gminnej, jeżeli taka formacja funkcjonuje na terenie danej gminy. Obowiązek ten wynika z zapisów w art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zgodnie z którym zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym sprawy związane z utrzymaniem porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie nie odpowiada za ochronę i zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Zakres zadań regionalnego dyrektora ochrony środowiska określa art. 131 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Nie mniej jednak może on podejmować współpracę z organami jednostek samorządu terytorialnego w sprawach m.in. ochrony przyrody, co też w miarę swoich możliwości robimy. W wielu konfliktowych sytuacjach powodowanych zwierzętami chronionymi jako pierwsi byliśmy na miejscu. Służymy również pomocą merytoryczną.
W przypadku pośredniego zagrożenia istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na płoszenie i niepokojenie lub odłów, natomiast w przypadku realnego zagrożenia, zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na zabicie zwierzęcia. W sytuacjach naprawdę pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj, pisemnie) zezwolenie może zostać wydane w formie ustnej. Natomiast do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie (Wydział Spraw Terenowych I w Krośnie) należy zgłaszać przypadki stwierdzonych szkód wyrządzonych przez bobry, niedźwiedzie, rysie, wilki i żubry.
W związku z coraz częściej zgłaszanymi przypadkami podchodzenia wilków i niedźwiedzi w pobliże zabudowy ludzkiej, na podstawie materiałów Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zostały opracowane schematy procedur postępowania w przypadku sytuacji konfliktowych, powodowanych przez dzikie zwierzęta chronione. Znajdują sie one poniżej.
-
Schemat postępowania z problemowymi dużymi zwierzętami - procedura_postepowania.pdf
-
Informacja dla rodzica i ucznia o egzaminie ósmoklasisty 2025
28.03.2025Informacja dla rodzica i ucznia dotycząca przebiegu egzaminu ósmoklasisty rok szkolny 2024/2025 - informacja_egzamin_2025.pdf
Rekolekcje Wielkopostne
25.03.2025W dniach 12 - 13 marca społeczność naszej szkoły uczestniczyła w rekolekcjach wielkopostnych, które prowadził katecheta ksiądz Grzegorz Łach przy współudziale siostry Magdaleny – ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera. W pierwszym dniu siostra opowiedziała zgromadzonym o warunkach, w jakich mieszkają ludzie w krajach Afryki i posłudze, jaką pełnią wśród nich misjonarze. Dzięki piosenkom, przywiezionym eksponatom z krośnieńskiego muzeum misyjnego spotkanie na długo zapadło nam w pamięci. Najważniejszym punktem pierwszego dnia była Msza Święta, której oprawę liturgiczną przygotowały uczennice naszej wspólnoty. Drugi dzień rozpoczęliśmy w szkole uczestnicząc w quizie biblijnym poświęconym Biblii, życiu Pana Jezusa i wydarzeniom roku liturgicznego. W rywalizacji brali udział najlepsi przedstawiciele każdej z klas. Odpowiedzi udzielane w trakcie quizu świadczyły o wielkiej znajomości Pisma Świętego. Nasze rekolekcje zakończyliśmy w kościele uczestnictwem w Drodze Krzyżowej, której rozważania były oparte o wydarzenia z codziennego życia młodych ludzi.
Na zakończenie podziękowaliśmy bardzo serdecznie za prowadzenie rekolekcji siostrze Magdalenie i księdzu Grzegorzowi.
26
Rekolekcje Wielkopostne
10.03.2025PROGRAM REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŚREDNIEJ WSI
Środa 12.03.2025 r
- 9.00 - Spotkanie z siostrą misjonarką
- 9.45 - Msza święta z nauką rekolekcyjną
Czwartek 13.03.2025 r.
- 9.00 - Quiz biblijny
- 9.45 - 10.00 - Przejście do kościoła
- 10.00 - 10.45 - Droga Krzyżowa i nauka rekolekcyjna
Rekolekcje prowadzi Ks. Grzegorz Łach
Terminy i kryteria rekrutacji uczniów do szkoły podstawowej na rok szkolny 2025/2026
24.02.2025Informacja z zarządzenia Dyrektora
Zespołu Szkół Samorządowych w Średniej Wsi
z dnia 24 lutego 2025 r.
TERMINY I KRYTERIA REKRUTACJI UCZNIÓW
DO KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŚREDNIEJ WSI
W ROKU SZKOLNYM 2025/2026Podstawa prawna:
Art. 133 ust. 2-3 oraz art. 154 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r., poz. 737 z późn. zm.),
oraz Statutu ZSS w Średniej Wsi, w uzgodnieniu z Burmistrzem Miasta i Gminy Lesko.Terminy rekrutacji i składania dokumentów:
Lp.TerminPostępowanie – dokumenty
1do 4 kwietnia 2025 r.Składanie zgłoszeń o przyjęcie do klasy pierwszej przez dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej – według wzoru określonego w Zarządzeniu Nr 9/I/24 Burmistrza Miasta i Gminy Lesko z dnia 23 stycznia 2024 r.
2do 18 czerwca 2025 r.II etap rekrutacji, w przypadku wolnych miejsc: składanie wniosków wraz z załącznikami o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej przez uczniów zamieszkałych poza obwodem szkoły podstawowej – według wzoru określonego w Zarządzeniu Nr 9/I/24 Burmistrza Miasta i Gminy Lesko z dnia 23 stycznia 2024 r.
3do 15 lipca 2025 r.Zakończenie II etapu rekrutacji: ogłoszenie wykazu dzieci przyjętych do klasy pierwszej szkoły podstawowej.
Kryteria przyjęć uczniów obowiązujące na II etapie postępowania rekrutacyjnego oraz odpowiadająca im wartość punktowa:
Lp.KryteriumPunkty
1W szkole obowiązek szkolny realizuje rodzeństwo kandydata.6 pkt.
2Miejsce pracy obojga rodziców (opiekunów prawnych) kandydata lub rodzica (opiekuna prawnego) samotnie wychowującego kandydata znajduje się w obwodzie szkoły.4 pkt.
3Miejsce pracy jednego z rodziców kandydata znajduje się w obwodzie szkoły.2 pkt.
4Krewni kandydata (dziadek, babcia) wspierający rodziców w zapewnieniu mu należytej opieki zamieszkują w obwodzie szkoły.2 pkt
W celu wykazania spełniania kryteriów, o których mowa w pkt 1 – 4, rodzice kandydata przedstawiają stosowne oświadczenia.
Załączniki do pobrania:
Zgłoszenie dziecka do szkoły podstawowej (składają uczniowie zamieszkali w obwodzie szkoły) zalacznik2_2025.pdf
Wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej (składają uczniowie zamieszkali poza obwodem szkoły) zalacznik3_2025.pdf
Terminy rekrutacji do przedszkola w roku szkolnym 2025/2026
24.02.2025Informacja z zarządzenia Dyrektora
Zespołu Szkół Samorządowych w Średniej Wsi
z dnia 24 lutego 2025 r.
TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO
W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM W ŚREDNIEJ WSI
NA ROK SZKOLNY 2025/2026Podstawa prawna:
Art. 154 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r., poz. 737 z późn. zm.),
w uzgodnieniu z Burmistrzem Miasta i Gminy Lesko.Terminy rekrutacji do przedszkola:
1) Pierwszy etap postępowania rekrutacyjnego do 16 maja 2025 r.
2) Drugi etap postępowania rekrutacyjnego do 17 lipca 2025 r.
3) Przebieg rekrutacji dzieci do przedszkola obejmuje:
a) ogłoszenie o rekrutacji dzieci do przedszkola – luty,
b) powołanie w przedszkolu komisji rekrutacyjnej – luty,
c) składanie „Deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego” przez rodziców dzieci już uczęszczających – do 31 marca,
d) przyjmowanie „Wniosków o przyjęcie do przedszkola” – od 3 do 31 marca,
e) podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych – do 18 kwietnia,
f) potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia – do 25 kwietnia,
g) podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i listy kandydatów nieprzyjętych – do 16 maja,
h) składanie w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych wniosków do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola (uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica z wnioskiem),
i) składanie do dyrektora przedszkola odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
4) Postępowanie uzupełniające, w przypadku posiadania wolnych miejsc, przedszkole przeprowadza do końca sierpnia roku szkolnego 2024/25.
Załączniki do pobrania:
Deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego (dla dzieci, które uczęszczały do przedszkola w roku poprzednim) deklaracja_2025.pdf
Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola (dla dzieci, które starają się o przyjęcie do przedszkola) zalacznik1_2025.pdf
Ogłoszenie rekrutacji dzieci do przedszkola
24.02.2025OGŁOSZENIE
Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Średniej Wsi ogłasza rekrutację dzieci do przedszkola na rok szkolny 2025/2026:
-
dzieci 6 letnie – grupa „0”,
-
dzieci 3, 4 i 5 letnie – grupa „mieszana”,
Dokumenty należy składać w sekretariacie szkoły w następujących terminach:-
Deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego do dnia 31 marca 2025 r.
-
Wniosek o przyjęcie do przedszkola od dnia 3 marca 2025 r. do dnia 31 marca 2025 r.
Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych
w Średniej Wsi
Robert Miszczak
-
Zabawa karnawałowa w Przedszkolu i Szkole Podstawowej
07.02.2025W czwartek 30 stycznia 2025 r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej i dzieci z przedszkola. Tegoroczna zabawa wzbudziła u wszystkich wiele radości. Odświętnie udekorowana sala gimnastyczna stworzyła inspirujący klimat. Wśród uczestników trudno było rozpoznać dzieci. Rodzice zadbali o wspaniałe stroje i przebrania, które umożliwiły wcielenie się w ulubione postaci z bajek. Wszyscy świetnie się bawili przy skocznej muzyce i brali udział w zabawach organizowanych przez DJ-a Rafała. Na zakończenie cudownego balu uczestnicy udali się na słodki poczęstunek. Dzień ten dostarczył dzieciom wiele pozytywnych emocji i przeżyć.
9
Wyjazd na lodowisko w Sanoku
30.01.2025W czwartek 30 stycznia 2025 r. grupa uczniów naszej szkoły miała okazję doskonalić swoje umiejętności łyżwiarskie na lodowisku w Sanoku pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego pana Dariusza Kotyły. Dla wielu była to świetna okazja do nauki, a dla innych - doskonała zabawa i możliwość sprawdzenia swoich sił na lodzie. Atmosfera była fantastyczna, a uśmiechy na twarzach uczestników mówiły same za siebie. Wszyscy wrócili zadowoleni i już nie mogą doczekać się kolejnych takich wyjazdów, które stały się tradycją naszej szkoły. Dziękujemy opiekunowi za organizację i liczymy na więcej!
Akademia przedszkolaków z okazji Dnia Babci i Dziadka
30.01.2025Z okazji dnia Babci i Dziadka nasze przedszkolaki przygotowały przedstawienie jasełkowe. W przepięknej scenografii wcielały się w swoje role. Mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności. Oczywiście nie zabrakło też własnoręcznie zrobionych upominków, które dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom. Przedszkolaki wspólnie z dziadkami bawiły się przy piosence "Muzykanci-konszabelanci". Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo miłości od swoich wnuków, radości, zdrowia i wszelkiej pomyślności na każdy dzień!
6
Występy bożonarodzeniowe w Domu Ludowym w Średniej Wsi
27.01.2025W niedzielę 19 stycznia 2025 r. w Domu Ludowym w Średniej Wsi odbył się wieczór kolęd zorganizowany przez rodziców, nauczycieli i uczniów miejscowej szkoły. W tłumie dostojnych gości znaleźli się m.in. Starosta Powiatu Leskiego pan Wojciech Stelmach, Przewodnicząca Rady Powiatu i Sekretarz Gminy pani Magdalena Mazurkiewicz, Przewodniczący Rady Gminy pan Grzegorz Brajewski, Radni Gminy pani Edyta Kucharyk i pan Tomasz Bebkiewicz, Radny Powiatu pan Piotr Wątor, Sołtys Bachlawy pan Ariusz Wasylewicz oraz ks. Proboszcz Mirosław Dubiel, których serdecznie powitał pan Dyrektor Szkoły. Wieczór ten rozpoczął się o godzinie 16:00 występem dzieci z przedszkola, które zaprezentowały taniec aniołków do kolędy "Świeć, gwiazdeczko, świeć". Następnie z gwiazdą i kolędą "Wśród nocnej ciszy" na scenę wkroczyli uczniowie klas I - III jako kolędnicy, którzy chodzą od domu do domu i życzą mieszkańcom szczęścia i wszelkiej pomyślności. Był turoń, diabełek, aniołki, śmierć, koza, Król Herod, kominiarz, pastuszkowie, bocian oraz Józef i Maryja z Dzieciątkiem, a także Trzej Królowie. Uczniowie profesjonalnie odegrali swoje role, prezentując historię Bożego Narodzenia. Porwali oni też publiczność pięknym wykonaniem współczesnych kolęd i pastorałek. Po nich sceną zawładnęli uczniowie klas IV - VIII, prezentując skłaniające do refleksji scenki z codziennego życia oraz wzruszając i zachwycając doskonałymi wykonaniami współczesnych piosenek bożonarodzeniowych. Kolejnym punktem programu był występ pięcioosobowej ludowej grupy wokalnej "Bieszczadzkie Słowiki", która w pięknej harmonii na głosy zaprezentowała publiczności starsze, lecz mniej powszechnie znane kolędy. W trakcie spotkania rodzice częstowali gości herbatą, kawą i ciastkami, podano też barszcz i paszteciki. Na koniec w sali zabrzmiały znane tradycyjne kolędy, do których wspólnego śpiewania młodzież ze szkoły podstawowej zaprosiła wszystkich zebranych. Śpiewom akompaniował pan Piotr - nasz muzyk. Wieczór kolędowy dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.
25
Koncert kolęd i szkolna wigilia
30.12.2024Za kilka w każdym z naszych domów zasiądziemy do wigilijnego stołu, by podzielić się opłatkiem, skosztować przepysznych dwunastu potraw, spędzić czas w gronie najbliższych i najbardziej kochanych osób. Niedługo potem nasz parafialny kościół zabrzmi na Pasterce potężnym śpiewam najpiękniejszych polskich kolęd... Nim jednak to nastąpi, przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice spotkali się na szkolnej sali gimnastycznej, by poczuć nastrój nadchodzących świąt podczas słuchania wierszy i współczesnych kolęd i pastorałek, podzielić się opłatkiem z kolegami z klasy oraz zasiąść do szkolnej wigilii. Jako pierwsze przed tak wspaniałą publicznością wystąpiły przedszkolaki, pięknie tańcząc w rytm dziecięcych kolęd, następnie na szkolną scenę wkroczyli uczniowie klas I - III z wierszami i piosenkami świątecznymi i bożonarodzeniowymi, a na koniec wystąpili uczniowie klas IV - VIII, także recytując, śpiewając i grając na instrumentach oraz inscenizując skłaniające do refleksji scenki. Po zakończeniu wspaniałych występów, które w niczym nie ustępowały tym, jakie możemy oglądać w telewizji, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszą szopkę i kartkę bożonarodzeniową. Zwycięskie prace będą reprezentować naszą szkołę podczas konkursu gminnego, którego zakończenie nastąpi w styczniu w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. Ciekawymi i pięknie wydanymi książkami zostali także nagrodzeni laureaci i wszyscy uczestnicy konkursu czytelniczego zorganizowanego przez naszą szkolną bibliotekę w dwóch grupach wiekowych. Jego celem było stworzenie ilustracji do swojej ulubionej książki. I wreszcie po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie nawzajem życzeń, wszyscy zasiedli do stołów, na których pojawił się pyszny czerwony barszcz i najlepsze na świecie pierogi ulepione przez mamy naszych uczniów oraz przyjaciół naszej szkoły. Po zakończeniu wigilii wszyscy udali się na długie w tym roku, bo trwające ponad 2 tygodnie, ferie świąteczne.
25
Szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy
16.12.2024W niedzielę 15 grudnia 2024 r. w świetlicy wiejskiej w Średniej Wsi Rada Rodziców naszego Zespołu Szkół zorganizowała Szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy. W godzinach od 9.00 do 17.00 można było zakupić prawdziwe świąteczne cudeńka wykonane własnoręcznie m.in. przez rodziców naszych uczniów. Na mieszkańców Średniej Wsi i Bachlawy czekały: żywe stroiki świerkowe na stół wigilijny, sianko, jemioła, pierniczki pod choinkę oraz ręcznie robione dekoracje i ozdoby choinkowe. Kto nie miał czasu w niedzielę, mógł dokonać zakupów w kolejnych dniach tygodnia w szkole, gdzie na dolnym korytarzu na ławkach wystawiono jeszcze więcej bożonarodzeniowych ozdób i dekoracji. Środki uzyskane z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na potrzeby naszych uczniów: dofinansowanie wycieczek szkolnych, zakup nagród dla dzieci itp.
3