Gminne obchody 106. rocznicy odzyskania Niepodległości w dniu 11 listopada 2024 r. rozpoczęły się o godzinie 11:00 uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Lesku. Po jej zakończeniu, tuż po godzinie 12:00, delegacje szkół i instytucji działających na terenie naszej gminy i powiatu wyruszyły ulicami miasta w okolice ratusza, gdzie złożyły wiązanki kwiatów pod Kamieniem Legionistów. Następnie barwny pochód udał się na leskie planty, by złożyć kwiaty także pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W tym roku podczas gminnych uroczystości naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI wraz z Panem Dyrektorem, nauczycielem historii i przewodniczącą Rady Rodziców.
Aktualności
Udział w akcji "Szkoła do hymnu"
14.11.2024Jak co roku w ostatnim dniu nauki przed świętowaniem Dnia Niepodległości nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". W piątek 8 listopada 2024 r. dzieci z przedszkola i wszyscy uczniowie szkoły wraz nauczycielami i pracownikami obsługi zebrali się na dolnym korytarzu, by zaśpiewać wszystkie cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Punktualnie o godzinie 11:11 mury naszej szkoły wypełnił piękny i potężny śpiew polskiego hymnu narodowego. Starsi i młodsi z przejęciem i ogromnym zaangażowaniem zaśpiewali, że "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...". To było niesamowite uczucie, gdy się pomyślało, że wszyscy uczniowie w całej Polsce właśnie w tej samej chwili śpiewają dokładnie ten sam utwór, który jak żaden inny jednoczy Polaków i jest powodem naszej dumy.
Akademia z okazji Święta Niepodległości
14.11.2024W Szkole Podstawowej w Średniej Wsi 7 listopada 2024 r. obchodzono wyjątkową uroczystość - 106 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Cała społeczność szkolna zgromadziła się, by wspólnie uczcić to ważne wydarzenie z naszej historii. Akademia była nie tylko okazją do przypomnienia sobie, jak cenną wartością jest wolność, lecz także do kształtowania w młodym pokoleniu postaw patriotycznych i dumy narodowej. Uroczystość rozpoczęły najmłodsze dzieci - przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III. Dzieci z przedszkola z wielkim zaangażowaniem recytowały krótkie wierszyki patriotyczne oraz prezentowały biało-czerwone symbole narodowe. Młodzi artyści wystąpili w odświętnych strojach, a niektórzy mieli przypięte biało-czerwone kotyliony, symbolizujące barwy narodowe. Przedszkolaki z wielkim przejęciem zaśpiewały piosenkę. Uczniowie klas I - III recytowali wiersze patriotyczne. Występ urozmaicony był piosenkami, które dzieci zaśpiewały z wielką radością i entuzjazmem. Przybliżyły one radosne i wzniosłe momenty w historii naszego kraju, ucząc, jak ważna jest pamięć o tych, którzy walczyli o polską niepodległość. Po występach młodszych uczniów przyszedł czas na program artystyczny przygotowany przez starsze klasy. Ta część akademii była bardziej refleksyjna i podniosła. Uczniowie zaprezentowali recytacje wybranych wierszy patriotycznych. Scenariusz przedstawienia przybliżał wydarzenia historyczne z końca XIX wieku i początku XX wieku, kiedy Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. W tle wybrzmiewały znane pieśni narodowe, takie jak "Siwy Mundur", "W listopadzie", "Piechota", "Miejcie nadzieję", "Jest taki kraj" oraz "Marsz I Brygady", które poruszyły publiczność i wprowadziły ją w klimat zadumy. Tegoroczna akademia z okazji 11 listopada w Szkole Podstawowej w Średniej Wsi była piękną lekcją historii i patriotyzmu, która na długo zapadnie w pamięć uczestników. Dzięki takim uroczystościom młode pokolenie może lepiej zrozumieć, co znaczą słowa "wolność" i "niepodległość" oraz jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy poświęcili życie dla naszej ojczyzny. Akademię przygotowali: panie Agata Giefert, Lucyna Kolka, Dorota Piechnik, Katarzyna Bereżańska i pan Janusz Żaczek. Grą na pianinie występ uświetnił pan Piotr Pisula.
15
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
04.11.2024Plakat promujący akcję organizowaną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Plakat_Narodowy_Program_Rozwoju_Czytelnictwa_2.0.png
Pasowanie na ucznia klasy I szkoły podstawowej
28.10.202424 października 2024 r. odbyła się w naszej szkole Uroczystość Pasowania na Ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią recytować wiersze, pięknie śpiewać i tańczyć. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali, było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Pana Dyrektora Szkoły. Pierwszaki głośno i z przekonaniem ślubowały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Przysięgę złożyli również rodzice pierwszaków, którzy z pełną odpowiedzialnością ślubowali pomagać swoim dzieciom w pokonywaniu trudności, troszczyć się o nie i przytulać kiedy będą smutne. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych. Serdeczne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców naszej szkoły i do klasy drugiej za miłe upominki. Dziękujemy Rodzicom uczniów klasy pierwszej za obecność, życzliwość i słodki poczęstunek.
20
Wycieczka klas I - III do Sanoka
24.10.2024W piękny jesienny dzień 10 października 2024 r. dzieci z klas I, II i III wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Sanoka. Najpierw udaliśmy się do Sanockiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne "Magia Czarownic". Następnym punktem naszej wycieczki był Skansen. Podróż do przeszłości uczniowie, pod kierunkiem Pani Przewodnik, rozpoczęli od zwiedzania Miasteczka Galicyjskiego. Zajrzeli do wnętrza apteki, poczty, zakładu zegarmistrza, fryzjera i krawca. Obejrzeli też remizę strażacką, plebanię, domy bogatych i biednych mieszkańców Pogórza Bieszczadzkiego i Karpat. Największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła dawna szkoła. Uczniowie mieli okazję usiąść w ławkach i posłuchać ciekawych opowieści na temat warunków nauczania w dawnych czasach. Po zakupieniu pamiątek, zadowolone i pełne wrażeń, dzieci wróciły do domu.
1
Dzień Edukacji Narodowej
15.10.2024W poniedziałek 14 października 2024 r., choć był to dzień wolny od zajęć lekcyjnych, wszyscy uczniowie zjawili się w szkole, by o godzinie 11:00 wziąć udział w uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się nasi zeszłoroczni absolwenci, a przede wszystkim nasi dobroczyńcy, którzy w ostatnim czasie wspierali nas swoją pomocą i pracą społeczną na rzecz naszej szkoły. W podziękowaniu otrzymali oni na pamiątkę dyplomy "Przyjaciel Szkoły". Tego dnia wręczone zostały także Nagrody Dyrektora Szkoły wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom obsługi oraz udzielono Pochwał Dyrektora uczniom, którzy wspaniale reprezentowali naszą szkołę podczas ostatniego Wojewódzkiego Zlotu Młodzieży PTSM w Bieszczadach, zdobywając I miejsca we wszystkich czterech konkursach organizowanych podczas zlotu. Co ciekawe, zarówno przyjaciół szkoły, jak i nagrodzonych pochwałami uczniów, było dokładnie po 14 osób. Wcześniej pani Lucyna Kolka odczytała piękne życzenia dla nauczycieli i pracowników szkoły nadesłane przez Burmistrza Miasta i Gminy Lesko pana Adama Snarskiego.Po części oficjalnej na szkolnej scenie, na tle pięknych dekoracji przygotowanych przez panie Dorotę Piechnik i Katarzynę Bereżańską, stanęli uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej, którzy wzruszającymi wierszami i piosenkami podziękowali nauczycielom za ich codzienną pracę i serce okazywane swoim podopiecznym. Swój występ uczniowie klas I - III zakończyli gromkim odśpiewaniem "Sto lat". Następnie przed wspaniałą widownią wystąpili uczniowie klas IV - VIII. Także i oni wyrazili wdzięczność swoim nauczycielom i wychowawcom, pięknie recytując utwory poetyckie i śpiewając piosenki. Cała społeczność szkolna mogła usłyszeć m.in. dwie piosenki, którymi nasi uczniowie wygrali zlotowy konkurs piosenki turystycznej: "Czardasz na połoninie" i "Biały Dunajec", zaśpiewane przy akompaniamencie trojga skrzypiec, dwóch saksofonów i grzechotek, a przede wszystkim instrumentu klawiszowego, na którym po mistrzowsku przygrywał pan Piotr Pisula.Panu Piotrowi oraz paniom Dorocie Piechnik, Lucynie Kolce, Katarzynie Bereżańskiej i nowej opiekunce samorządu uczniowskiego pani Krystynie Gąsce należą się wyrazy najwyższego uznania za wspaniałą pracę z uczniami, której efekty wszyscy mogliśmy zobaczyć podczas dzisiejszej akademii. Na koniec do podziękowań dołączyła się także przewodnicząca rady rodziców pani Ewelina Masłyk, a po zakończeniu uroczystości uczniowie udali się jeszcze na spotkania ze swoimi wychowawcami, by podziękować im w mniejszym gronie swoich kolegów z klasy. Gdy już uczniowie opuścili mury szkoły, by cieszyć się z dnia wolnego od nauki, nauczyciele i pracownicy szkoły zostali zaproszeni przez rodziców na pyszne ciasta, herbatę i kawę.
14
XLVI Wojewódzki Zlot Młodzieży PTSM w Bieszczadach
06.10.2024XLVI Wojewódzki Zlot Młodzieży PTSM w Bieszczadach rozpoczął się w środę 2 października, jednak harcerze i inni uczniowie naszej szkoły dołączyli do niego w czwartek 3 października 2024 r. Tego dnia mieliśmy dojechać busikami do Bukowca i zdobyć szczyt Korbani (894 m), jednak padający od rana rzęsisty deszcz pokrzyżował nasze plany. Udaliśmy się zatem w przeciwną stronę, do miasta Zagórz, obok którego znajdują się malownicze ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych. Po dotarciu na miejsce, zwiedzaliśmy Centrum Kultury Foresterium mieszczące się w odnowionym budynku znajdującym się obok klasztoru. Poznaliśmy tu historię Konfederacji Barskiej, zobaczyliśmy stroje mnichów i wyposażenie mnisich cel. Bardzo interesująco wyglądały obrazy, na których postacie poruszały się niczym na zdjęciach z „Proroka Codziennego” w „Harrym Potterze”. Wszystkich zaciekawił krótki, 10-minutowy film ukazujący historię Zagórza w kontekście burzliwych dziejów Polski, gdy w wyniku często zmieniających się granic, nie zawsze nasze tereny obejmowało swoim zasięgiem terytorium naszej Ojczyzny. Jednak największą atrakcją były okulary VR, dzięki który mogliśmy zobaczyć klasztor z lotu ptaka, dowiedzieć się, jak mógł wyglądać w środku, nim zburzyły go wojska rosyjskie, oraz przyjrzeć się codziennym zajęciom mnichów. Na koniec najodważniejsi wspięli się na wieżę widokową, by podziwiać z góry piękną panoramę Zagórza i najbliższych okolic. Po dotarciu do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Bieszczadnik” w Lesku i rozlokowaniu się w przestronnych, trzyosobowych pokojach z łazienkami, wybraliśmy się do leskiej pizzerii „Kurna Chata”, gdzie każdy mógł zjeść swoją ulubioną, pyszną pizzę.W piątek 4 października 2024 r. mieliśmy w planach zobaczenie ruiny zamku „Sobień” za Manastercem, jednak ciągle padający deszcz nie zachęcał do spacerów po błotnistych i śliskich ścieżkach prowadzących do ruin. Po południu do schroniska zaczęli zjeżdżać się pozostali uczestnicy zlotu. Okazało się, że wraz z nami w zlocie uczestniczyły także dzieci i młodzież z 6 innych szkół; razem z opiekunami było nas równo 100 osób. Niedługo po obiedzie odbyły się dwa pierwsze konkursy: turystyczno-krajoznawczy i wiedzy o PTSM. Uczestnicy z uwagą pochylali się nad testami z trudnymi pytaniami na jadalni schroniska. Natomiast wieczorem, niedługo o kolacji, odbył się kolejny konkurs: piosenki turystycznej, w którym wzięły udział zespoły z trzech szkół. 14-osobowy zespół wokalno-instrumentalny z naszej szkoły, pod opieką nauczyciela muzyki pana Piotra Pisuli, wystąpił jako pierwszy. Zaśpiewaliśmy dwie piosenki: „Czardasz na połoninie” i „Biały Dunajec” (taki repertuar zaproponował nasz pan Dyrektor). Każdy z zespołów nagrodzony został gromkimi brawami za piękny występ.Ostatniego dnia zlotu, w sobotę 5 października 2024 r., po zjedzeniu pysznego śniadania, posprzątaniu i zdaniu pokoi, odbyło się uroczyste podsumowanie zlotu. Prezes Zarządu Oddziału PTSM w Krośnie – pan Jan Barut – główny organizator wszystkich zlotów PTSM-u w Bieszczadach, przedstawił krótko historię zlotów, które odbywają się od 1976 r., czyli prawie od początku powstania krośnieńskiego oddziału w 1975 r. Następnie ogłosił wyniki konkursów. Z wielką radością usłyszeliśmy, że Maja Roś zdobyła I miejsce, a Lena Maciak II miejsce indywidualnie w konkursie krajoznawczo-turystycznym, zaś wspólnie z Amelią Kucharyk wywalczyły także I miejsce w tym konkursie zespołowo. Nie było dla nas zaskoczeniem, że Dominika Wątor trzeci rok z rzędu zdobyła I miejsce w konkursie wiedzy o PTSM. Wszyscy także cieszyliśmy się z kolejnego I miejsca w konkursie piosenki. Tak świetnych wyników w zlotowych konkursach nasza szkoła nie osiągnęła już od dawna. Nic więc dziwnego, że do domów w Bachlawie i Średniej Wsi wszyscy wracali może zmęczeni i niewyspani, ale za to szczęśliwi.
15
Spotkanie klasy I z panią policjantką na temat bezpiecznego poruszania się po drodze
24.09.2024Dnia 19 września 2024 r. klasę I odwiedziła funkcjonariuszka Policji Powiatowej w Lesku pani Natalia Brzozowska. Nasi uczniowie mieli okazję usystematyzować swoją wiedzę dotyczącą bezpiecznego poruszania się po drodze, przypomnieli sobie numery alarmowe, dowiedzieli się, jak zachować się w przypadku, gdy obcy człowiek zaprasza do samochodu lub zaczepia. Ponadto mieli okazję zobaczyć i przymierzyć kamizelkę odblaskową, kajdanki, czapkę policyjną. Dzieci otrzymały również odblaski. Spotkanie bardzo podobało się najmłodszym uczniom naszej szkoły. Dziękujemy!
8
Szczepienia przeciw HPV w szkołach
18.09.2024- Szczepienia przeciw HPV w Szkołach - hpv_informator_dla_rodzicow.pdf
- Zakażenia ludzkim wirusem brodawczaka - HPV-_infograf.pdf
- Przewodnik dla rodziców i lekarzy -Przewodnik_dla_rodzicow_i_lekarzy_-_Jak_rozmawiac_z_nastolatkami_o_szczepieniu_przeciw_HPV.pdf
- Przewodnik po szczepieniach - Przewodnik_po_szczepieniach_przeciw_HPV_dla_rodzicow_nastolatkow.pdf
- Ulotka Medyk - Szczepienia_-_Medyk_ulotka_A5_Goodbye_HPV_3.pdf
- Oświadczenie - Szczepienia_-_Zgoda_na_szczepienie_HPV_-_opiekun_ustawowy.pdf
- Deklaracja - Szczepienia_-_Zgoda_na_szczepienie_HPV_-_rodzic.pdf
Inauguracja nowego roku szkolnego
04.09.20242 września 2024 r. w Szkole Podstawowej w Średniej Wsi odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego 2024/2025. O godz. 9:00 w kościele parafialnym została odprawiona msza św. w intencji uczniów i nauczycieli, a następnie o godz. 10:00 w sali gimnastycznej naszej szkoły rozpoczęła się uroczysta akademia inaugurująca nowy rok szkolny. Na początku Pan Dyrektor serdecznie powitał przybyłych gości, szczególnie rodziców i uczniów, po czym przedstawił nauczycieli, którzy będą uczyć w naszej szkole w tym roku. Na koniec życzył wszystkim samych sukcesów. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów klas V, VI i VIII pod okiem pani Krystyny Gąski i pani Katarzyny Bereżańskiej. Na tle pięknej dekoracji wykonanej przez panią Dorotę Piechnik uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Na zakończenie Pan Dyrektor podziękował uczniom za wspaniały występ i zaprosił wszystkich na spotkania z wychowawcami.
3
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
23.08.2024Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Średniej Wsi informuje, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 dla uczniów szkoły podstawowej odbędzie się w dniu 2 września 2024 r. (poniedziałek) o godz. 1000. Uroczystość zostanie poprzedzona mszą świętą w nowym kościele parafialnym o godz. 900.
Serdecznie zapraszam uczniów i rodziców na uroczystości związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych
w Średniej Wsi
Robert Miszczak
Zakończenie przedszkola w Zespole Szkół w Średniej Wsi
02.07.2024W środę 26 czerwca 2024 r., kilka dni po zakończeniu roku szkolnego, ze swoim przedszkolem pożegnały się także nasze przedszkolaki. Niektóre wrócą tu za rok, zaś sześcioro najstarszych dzieci po wakacjach rozpocznie naukę w klasie I szkoły podstawowej. Dyplomy ukończenia przedszkola Pan Dyrektor wręczył dwóm dziewczynkom: Lenie Bereżańskiej i Julii Kwiatkowskiej oraz czterem chłopcom: Andrzejowi Kafarze, Natanowi Masłykowi, Antoniemu Orzechowskiemu i Alanowi Wątorowi. Dzieci wystąpiły z wierszykami i piosenkami na tle jak zawsze pięknych dekoracji, żegnane z łezką w oku przez wzruszone Panie Przedszkolanki.
6
Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej w Średniej Wsi
27.06.2024Niedługo po pierwszym dzwonku pojawiły się pierwsze dyplomy. Jak co roku nasi uczniowie byli niemal bezkonkurencyjni w konkursach organizowanych podczas XLV Wojewódzkiego Zlotu Młodzieży PTSM w Bieszczadach. Maja Roś z klasy VII zdobyła III miejsce indywidualnie w konkursie krajoznawczo-turystycznym, a wspólnie z dwiema koleżankami z klasy Emilią Fedor i Aleksandrą Migielicz uzyskały w tym konkursie II miejsce zespołowo. Drugi rok z rzędu Dominika Wątor z klasy VII wywalczyła I miejsce w konkursie wiedzy o PTSM, kolejny raz także I miejsce zdobyli nasi uczniowie w konkursie piosenki turystycznej za świetne wykonanie piosenek "Bieszczadzkie anioły" zespołu Stare Dobre Małżeństwo i "Moje Bieszczady" rockowego zespołu KSU.Starszym kolegom nie ustępowali najmłodsi: Liliana Konik z klasy I zdobyła dyplom laureata w Ogólnopolskim Konkursie Synapsik MEN, uzyskując wynik na poziomie 90%, zaś uczennice z klasy II zdobyły najwyższe miejsca na podium w konkursach Bożonarodzeniowych: Anna Kuzio i Amelia Klepek zdobyły I miejsca, a Aleksandra Śnieżek II miejsce za wykonanie kartek świątecznych, Anna Kuzio zdobyła ponadto I miejsce za szopkę. I miejscem za szopkę nagrodzono także uczennicę klasy V Julitę Giefert. Ogromnym sukcesem Julity było też XII miejsce w kraju i dyplom wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie "Galileo" z języka angielskiego.Bardzo ucieszyło nas III miejsce Amelii Kucharyk z klasy VII podczas XXIV Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach - o błogosławionej Rodzinie Ulmów, gdyż od wielu lat etap archiprezbiterialny (czyli można by rzec ponadpowiatowy) odbywa się w naszej szkole, a już dawno nikt od nas nie uczestniczył w finale tego konkursu. W konkursie tym także Emilia Fedor z klasy VII zdobyła wysokie VII miejsce.Dziewczynki z klasy VII - Maja Roś i Amelia Kucharyk uzyskały V i VI pozycję w powiatowym konkursie historycznym "Historia Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Sanoku w okresie 1889-2024", a Oliwia Kuzio z ich klasy zdobyła I miejsce w konkursie na najciekawszy strój Pana Kleksa podczas leskiej Żakinady.Świetny występ artystyczny podczas Żakinady, która odbywała się pod hasłem "Witajcie w naszej bajce...", dali także inni nasi uczniowie: Kaja Kędroń, Lena Maciak i Jakub Roś z klasy IV, Filip Kucharczyk z klasy V, Filip Janas z klasy VI oraz Maja Roś z klasy VII.Talentem aktorskim zaskoczyli nas wszyscy uczniowie klasy IV, którzy wzięli udział w przeglądzie teatralnym "Kurtyna wyobraźni" odbywającym się w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. Wystąpili jako najmłodsi obok 6 zespołów z innych szkół, przedstawiając "Legendę o Kamieniu Leskim".Podczas tego przeglądu organizowane były także konkursy, w których wysokie miejsca zdobyły nasze dziewczynki z klasy VIII pochodzące z Ukrainy: ilustrację Yelyzavety Kokotko do tragedii Williama Szekspira "Romeo i Julia" jury nagrodziło III miejscem, a Agnesa Shaboldova zdobyła wyróżnienie (czyli IV miejsce) w konkursie wiedzy o teatrze.Jednak największy sukces tego roku należał do ucznia klasy VIII Nikity Hladchenko, który jako pierwszy w historii naszej szkoły zdobył tytuły finalisty aż dwóch wojewódzkich konkursów kuratoryjnych: z matematyki i z fizyki. Warto dodać, że z matematyki Nikicie zabrakło tylko jednego punktu do tytułu laureata, który dałby mu zwolnienie z konieczności zdawania egzaminu ósmoklasisty z matematyki.Wisienką na tym torcie sukcesów naszej wspaniałej młodzieży było uzyskanie w Dniu Dziecka przez Zuzannę Bereżańską i Annę Chytłę I i II miejsca w konkursie na "Projekt pamiątki z Gminy Baligród".Wszystkim, którzy w tak wspaniały sposób tworzyli historię naszej szkoły, serdecznie dziękujemy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Średniej Wsi
27.06.2024W piątek 21 czerwca 2024 r. o 8:00 rano uczniowie zamiast w szkolnych ławkach zasiedli w ławach nowego kościoła parafialnego w Średniej Wsi, by uczestnictwem we mszy św. podziękować za cały rok wytężonej nauki oraz prosić o szczęśliwe przeżycie wakacji. Godzinę później wszyscy spotkali się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Średniej Wsi, by uczestniczyć w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2023/2024.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego Pan Dyrektor przywitał miłych gości, wśród których znalazła się, reprezentująca Burmistrza Miasta i Gminy Lesko, Pani Emilia Kobiałka z Leskiego Centrum Edukacji i Sportu oraz licznie przybyli rodzice naszych uczniów. Pan Dyrektor tradycyjnie opowiedział zebranym o największych sukcesach, jakie nasi uczniowie osiągnęli w minionym roku szkolnym w konkursach pozaszkolnych, a następnie wspólnie z wychowawcami klas wręczył świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe uczniom, którzy uzyskali średnią ocen przynajmniej 4,75 oraz świadectwa ukończenia szkoły wszystkim absolwentom. Już po raz dziesiąty troje najlepszych uczniów z prawie każdej ze starszych klas zostało udekorowanych złotym, srebrnym lub brązowym medalem, a puchar dla najlepszego ucznia już po raz drugi powędrował do Julity Giefert z klasy V za najwyższą w szkole średnią ocen 5,42. Natomiast cała klasa V za najwyższą w szkole średnią 5,06 już po raz drugi otrzymała przechodni Puchar Szkoły wypełniony słodyczami. Na koniec wręczono dyplomy i nagrody laureatom różnych konkursów. Zwycięzcy konkursu, który odbył się na zakończenie wycieczki do Krościenka nad Dunajcem, zgodnie z życzeniem, otrzymali klocki Lego. Pan Dyrektor wręczył też listy gratulacyjne rodzicom trojga absolwentów, którzy uzyskali średnią ocen minimum 5,00, a na koniec nasi dobroczyńcy i sponsorzy otrzymali dyplomy "Przyjaciel Szkoły". Nie zabrakło też gorących podziękowań Radzie Rodziców za ich piękną i wszechstronną działalność na rzecz naszej szkoły.
Po części oficjalnej przed licznie zgromadzoną widownią wystąpili główni bohaterowie dzisiejszego dnia - uczniowie klasy VIII, którzy już opuszają naszą szkołę. Nie obyło się bez łez wzruszenia, każdy nauczyciel i pracownik szkoły otrzymał w podziękowaniu czerwoną różę, a Pan Dyrektor i wychowawczyni klasy VIII Pani Krystyna Gąska dostali bukiety kwiatów i piękne obrazy. Starszych kolegów piosenkami i prezentami pożegnały uczennice klasy VII, a na koniec uczniowie klasy VIII, wspierani przez młodsze koleżanki, gdyż w ich klasie więcej było chłopców, zatańczyli poloneza, za który otrzymali gromkie, trwające kilka minut brawa.
Po zakończeniu części artystycznej odbyły się spotkania z wychowawcami w klasach, podczas których wręczone zostały świadectwa wszystkim pozostałym uczniom.
W tym roku nagrodzeni zostali następujący uczniowie:
Klasa IV szkoły podstawowej:
I. Lena Maciak - 5,18 (złoty medal)
II. Natalia Wasylewicz - 4,82 (srebrny medal)
III. Kaja Kędroń - 4,45 (brązowy medal)
Klasa V szkoły podstawowej:
I. Julita Giefert - 5,42 (złoty medal)
II. Filip Kucharczyk - 5,25 (srebrny medal)
III. Anna Chytła - 5,17 (brązowy medal)
IV. Martyna Rajchel - 5,17
V. Antoni Germański - 5,08
V. Kinga Porębska - 5,08
VI. Zuzanna Bereżańska - 4,83
VI. Milena Osiecka - 4,83
VII. Szymon Franczak - 4,67
Klasa VII szkoły podstawowej:
I. Maja Roś - 5,07 (złoty medal)
II. Emilia Fedor - 4,86 (srebrny medal)
III. Oliwia Kuzio - 4,43 (brązowy medal)
Klasa VIII szkoły podstawowej:
I. Nikita Hladchenko - 5,26 (złoty medal)
II. Agnesa Shaboldova - 5,18 (srebrny medal)
III. Amieliia Frolova - 5,13 (brązowy medal)
IV. Yelyzaveta Kokotko - 4,85
Puchar dla najlepszego ucznia otrzymała uczennica klasy V - Julita Giefert - za najwyższą średnią ocen: 5,42.
Listy gratulacyjne otrzymali rodzice uczniów klasy VIII szkoły podstawowej, którzy zdobyli średnią ocen co najmniej 5,00: Nikity Hladchenko, Agnesy Shaboldovej i Amielii Frolovej.
Dyplomy "Przyjaciel Szkoły" otrzymali w tym roku: Pan Burmistrz Adam Snarski, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Giefert, jej zastępczyni Pani Agata Petyniak oraz inni rodzice naszych uczniów: Natalia Kubicka i Maryna Boichenko, a także zawsze niezawodna Pani Ewa Roś-Indyk. Ponadto dyplomy powędrowały do firm: Salonu fryzjerskiego "She and He" w Lesku, Firmy "Darjan" w Hoczwi, Firmy "Bors" w Lesku, Firmy Handlowo-Usługowej "Auto" Jan Baraniewicz w Lesku oraz Pizzerii "Roma" w Lesku. Za pomoc i wsparcie udzielane naszej szkole jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy!43
Wizyta przedszkolaków w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Lesku
02.07.2024Dnia 13 czerwca 2024 r. przedszkolaki odwiedziły jednostkę Państwowej Straży Pożarnej w Lesku. Dzieci bliżej poznały specyfikę pracy strażaków. Strażacy zaprezentowali dzieciom wyposażenie wozów bojowych, a także sprzęty niezbędne podczas akcji ratunkowych. Dzieci przez chwilę mogły wcielić się w rolę strażaka, zakładając hełm oraz siedząc w kabinie wozu strażackiego. Przedszkolaki z podziwem obserwowały zaprezentowany przez strażaków wyjazd do akcji - zwłaszcza słynny zjazd po rurze.Dziękujemy Strażakom za ciekawe spotkanie oraz życzymy zawsze szczęśliwych powrotów z akcji oraz satysfakcji z niesienia pomocy innym.Po spotkaniu ze strażakami dzieci wyruszyły do sali zabaw "Fiku-Miku". W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. 2 basenów z piłeczkami, tuneli, zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków. Zadowolone i nieco zmęczone, ale pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola.
6
Szkolna wycieczka do Krościenka nad Dunajcem - klasy IV - VII
11.06.2024W środę 5 czerwca 2024 r. skoro świt, bo już o 6:30 na parking obok szkoły zaczęły podjeżdżać samochody, którymi rodzice podwozili uczestników szkolnej wycieczki do Krościenka nad Dunajcem. Gdy wszyscy uczniowie zajęli swoje miejsca, bus ruszył w kierunku na zachód, zabierając po drodze w Hoczwi pana od biologii. Po ponad 2 godzinach jazdy dotarliśmy pod budynek dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku, gdzie czekał na nas sympatyczny Pan Przewodnik. Na początku obejrzeliśmy wystawę przyrodniczą prezentującą makietę Pienin i okolic, budowę geologiczną tego terenu, występujące tu rośliny, wypchane zwierzęta, zdjęcia regionalnej architektury oraz góralskich strojów ludowych. Następnie bus podwiózł nas do Sromowiec Niżnych, skąd w oddali podziwialiśmy masyw Trzech Koron (982 m) z charakterystycznymi skałkami zwanymi: Babka, Dziadek, Wysoka Kaśka, Gruba Baśka i Kudłata Maryśka. Ze Sromowiec ruszyliśmy na żółty szlak wiodący przez Wąwóz Szopczański do przełęczy Szopka (zwanej inaczej Chwała Bogu), a z niej dotarliśmy niebieskim szlakiem pod szczyt Trzech Koron. Na najwyższy punkt widokowy dotarliśmy, idąc po specjalnym metalowym rusztowaniu. Rozpościerał się stamtąd przepiękny widok na Sromowce Niżne i na Czerwony Klasztor wzniesiony za Dunajcem już po stronie słowackiej. Widzieliśmy także tratwy flisackie płynące przełomem Dunajca, w których my także mieliśmy zasiąść następnego dnia. Wędrując dalej niebieskim szlakiem, dotarliśmy do Zamkowej Góry, gdzie mogliśmy zobaczyć grotę z figurą św. Kingi, a powyżej ruiny zamku, w którym kiedyś św. Kinga skryła się wraz z innymi zakonnicami klasztoru klarysek w Starym Sączu przed najazdem Tatarów. Następnie zaczęliśmy powoli schodzić w dół do malowniczo rozciągającego się w dolinie Krościenka. Po zjedzeniu pysznej obiadokolacji w klimatycznej restauracji nieopodal Dunajca (rosół z makaronem, kotlet schabowy, frytki, sałatka z marchwi) bus zawiózł nas do miejscu noclegu, który zachwycił nas swoją przytulnością, czystością i wygodami. Pod wieczór prawie wszyscy wybrali się na spacer uliczkami Krościenka, dokonując przy okazji "niezbędnych" zakupów w miejscowym sklepie.Czwartek 6 czerwca 2024 r. rozpoczął się od śniadania przygotowanego przez panią matematyczkę i niektóre dziewczynki. Po posiłku bus zawiózł nas do Sromowiec Wyżnych, gdzie rozpoczyna się spływ przełomem Dunajca. Ponieważ nasza wycieczka liczyła 14 uczestników i 3 opiekunów, musieliśmy usadowić się na dwóch tratwach - większość na tratwie nr 171. Niecałe dwie i pół godziny spływu minęło w niezwykle miłej i wesołej atmosferze, gdy słuchaliśmy opowieści i żartów sympatycznego, młodego Pana Flisaka oraz rozwiązywaliśmy zadawane nam przez niego zagadki. Po dopłynięciu do celu spływu w Szczawnicy ze smutkiem pożegnaliśmy naszych dwóch Panów Flisaków i ruszyliśmy ścieżką spacerową ciągnącą się wzdłuż potoku Grajcarek aż do wyciągu krzesełkowego na Palenicę. Po wjechaniu na górną stację kolejki odkryliśmy świetną atrakcję, jaką okazała się Zjeżdżalnia Grawitacyjna. Prawie wszyscy mknęli po kilka razy w dół w specjalnych rynnach, podziwiając przy okazji rozciągającą się po prawej stronie panoramę Pienin. Po zjechaniu do Szczawnicy udaliśmy się do pijalni wód leczniczych, ale ich smak przypadł do gustu chyba tylko naszym nauczycielom. Po powrocie do Krościenka zjedliśmy smaczną obiadokolację w znanej nam już restauracji (zupa ogórkowa, kotlet mielony, zapiekane ziemniaczki oraz surówki z kapusty), a następnie spacerując wzdłuż brzegu Dunajca, dotarliśmy do zielonego mostku, zaś idąc dalej podziwialiśmy świetnie przygotowane i utrzymane tereny rekreacyjne. Nasze duże zainteresowanie wzbudził portret Stefana Żeromskiego na ścianie Liceum Ogólnokształcącego jego imienia utworzony ze zdjęć uczniów.Ostatni dzień naszej wycieczki piątek 7 czerwca 2024 r. rozpoczął się od wspólnego śniadania, a następnie bus zawiózł nas do Niedzicy. Zwiedziliśmy tu słynny węgierski zamek "Dunajec", a w nim mogliśmy zobaczyć zabytkowe meble, stare obrazy, stroje szlacheckie. Ze szczytu podziwialiśmy piękne widoki na najbliższą okolicę. Po zakończeniu zwiedzania wszyscy ruszyli na zakup pamiątek lub smakołyków. Udaliśmy się także na zaporę, skąd rozpościerał się piękny widok na dwa zamki. Nasze zainteresowanie wzbudził też trójwymiarowy rysunek przedstawiający wodospady. W drodze na przystań zwiedziliśmy jeszcze niewielką wozownię, a następnie ruszyliśmy w rejs po Jeziorze Czorsztyńskim statkiem "Halny". W Czorsztynie zwiedziliśmy ruiny zamku. W niektórych komnatach prezentowane były wystawy zdjęć i rysunków, zaś ze szczytów rozciągały się niesamowite widoki na jezioro i jego okolice. Po dotarciu na parking wróciliśmy busem do Krościenka na ostatni obiad (zupa pomidorowa i spaghetti bolognese), a następnie ruszyliśmy w drogę powrotną w Bieszczady. Do Średniej Wsi dotarliśmy kilka minut po 20:00. Choć pełni wrażeń i zmęczeni trzydniową wycieczką, już marzymy o kolejnej wyprawie w najciekawsze zakątki naszej Ojczyzny.Miłym zaskoczeniem był dla nas SMS, jaki po pierwszym dniu wycieczki od naszego Pana Przewodnika otrzymała na swoją komórkę pani matematyczka: "Dobry wieczór. Chciałbym podziękować za dzisiejszy dzień. Na początek uznania dla nauczycieli. Że się Wam chce organizować takie wyjazdy. Przy wysiadaniu z autobus i potem na trasie byłem pod wrażeniem Waszego profesjonalizmu. Począwszy od ogarnięcia bezpieczeństwa przy wysiadaniu z busa, poprzez kontrolę na całej trasie. Podziękowania szczególne dla Pani, co organizowała całość. Podziękowania dla Pana Dyrektora. Utkwiło mi w pamięci nie tylko niesienie plecaków, ale przede wszystkim czuwanie nad tym, by żadne śmieci nie zostały na szlaku. Podziękowania dla Pana od biologii za jego uśmiech i determinację, by dojść do celu. Oczywiście też dziękuję młodzieży za wspaniałą postawę. Naprawdę mówię to z głębokim przekonaniem. Zapamiętam Was jako super grupę, która nie marudziła i nawet była ciekawa wiedzy, którą przekazywałem. To jest budujące. Mam nadzieję, że zachowaliście trochę sił, żeby nie spać i iść na spacer wieczorem. Pozdrawiam RH". My też serdecznie pozdrawiamy Pana Przewodnika i dziękujemy za ciekawe opowieści o Pieninach - górach całkiem innych od naszych Bieszczadów, ale równie zachwycających - oraz za świetną atmosferę podczas naszej wspólnej wędrówki.
45
Podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną - klasy I - III
11.06.2024Dnia 4 czerwca 2024 r. klasy I - III wybrały się na wycieczkę w Bieszczady. Wychowawczynie wraz z panem Dyrektorem postanowiły zrobić dzieciom prezent z okazji Dnia Dziecka, który przypadł w tym roku w sobotę, i zabrały ich w podróż "Bieszczadzką Ciuchcią". Autokarem dojechaliśmy do Majdanu koło Cisnej, skąd Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa - niczym znane z westernów pociągi na Dzikim Zachodzie - powiozła nas krętymi szlakami wśród lasów i gór aż do Balnicy, znajdującej się tuż przy granicy ze Słowacją. Jej obecność w zielonym morzu karpackiej puszczy zdradzał czasami tylko przeciągły gwizd i kłęby pary wydobywające się spod małego parowozu. Po dotarciu do celu i półgodzinnej przerwie, w trakcie której był czas na posiłek i podzielenie się pierwszymi wrażeniami, kolejka odwiozła nas z powrotem do stacji głównej w Majdanie. Następnie pojechaliśmy na lody do Cisnej, gdzie również pobawiliśmy się na placu zabaw. Pewnie zabawa trwałaby długo, ale rzęsisty deszcz przerwał nasze harce. Mimo małej deszczowej wpadki, pełni wrażeń wróciliśmy do Średniej Wsi.
1
"Żakinada" w Lesku
11.06.2024W dniu 24 maja 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w "Żakinadzie". W tym roku tematem przewodnim tej uroczystości była "Akademia Pana Kleksa", a także wiersze Jana Brzechwy. "Witajcie w naszej bajce..." - pod tym hasłem ulicami Leska przeszedł barwny korowód braci uczniowskiej, która w tym dniu przejęła władzę w mieście z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Lesko - Pana Adama Snarskiego.Następnie w amfiteatrze leskim odbyły się prezentacje przedszkoli i szkół. Uczniowie naszej szkoły wystąpili w programie "Twoja twarz brzmi znajomo". Pięknie zaprezentowali się: Lena Maciak, Kuba Roś i Filip Kucharczyk, Filip Janas oraz Maja Roś.Po występach odbyły się prezentacje i ocena strojów konkursowych. Nasza uczennica Oliwia Kuzio zajęła I miejsce w kategorii uczniów klas VII - VIII. Była przebrana za Pana Kleksa, towarzyszył jej również szpak Mateusz.
5